Jak wynika z raportu, który zostanie opublikowany na początku maja,nawet milion gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Jest to związane z destrukcyjną działalnością człowieka. Wstępne wnioski z raportu przedstawiamy poniżej.
Działalność człowieka, taka jak nadmierna konsumpcja, nielegalne kłusownictwo, wylesianie i emisja gazów cieplarnianych, popychają ekosystemy w stronę nieodwracalnych zmian. Jedna czwarta znanych gatunków roślin i zwierząt jest już zagrożona. Z kolei ich całkowite ginięcie jest dziesiątki do setek razy wyższe niż średnio w ciągu ostatnich 10 milionów lat.
Czytaj też: Zmiany klimatu mogą uwolnić niebezpieczne promieniowanie
Natura ugina się pod presją, przez co tracimy czyste powietrze, wodę pitną, całe połacie lasów, owady pełniące role zapylaczy, ryby stanowiące jedną z podstaw żywienia ludzi oraz lasy namorzynowe, które chronią ląd przed efektami sztormów. Co więcej, trzy czwarte ziemi, prawie połowa środowiska morskiego i połowa śródlądowych dróg wodnych zostało „poważnie” zmienionych w związku z działalnością człowieka. Zmiany te zaszkodzą ludziom, w szczególności grupom tubylczym oraz mieszkającym w najbiedniejszych społecznościach.
Przedstawiciele 130 krajów spotkają się w Paryżu 29 kwietnia, aby przeanalizować 44-stronicowy raport. Jak przyznał Robert Watson odpowiedzialny za przygotowanie dokumentu, dotychczasowe szkody można zmniejszyć tylko dzięki zdecydowanym zmianom.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Czy morsy skaczą z klifów na skutek zmian klimatu?