Reklama
aplikuj.pl

Nie tylko pożary zagrażają lasom Amazonii

pożary, amazonia pożary, lasy amazoni, wylesianie amazoni, lasy deszczowe

Szalejące pożary zwróciły uwagę świata na Amazonię. Nie są one jednak jedynym problemem, który zagraża największemu lasowi deszczowemu.

Amazonia obejmuje 5,5 miliona kilometrów kwadratowych zajmujących tereny w 9 krajach. Niestety, zagrożenia związane z uprawami i hodowlą zwierząt sprawiają, że tereny te cały czas się zmniejszają.

Czytaj też: W przeszłości poziom mórz był znacznie wyższy niż obecnie

Jednym z największych zagrożeń jest wylesianie. Dotyczy on lasów we wszystkich dziewięciu krajach. Przykładem jest Ekwador, gdzie ilość gruntów rolnych pomiędzy 2000 a 2017 rokiem wzrosła o 23% – głównie zajęły one tereny lasów deszczowych.

Normalną praktyką w Brazylii, Peru, Ekwadorze czy Boliwii jest wypalanie lasów w porze suchej. Ma to na celu zyskanie nowych terenów i szybkie ich wylesianie. Niestety ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że pożar może wymknąć się spod kontroli, czego skutki właśnie widać.

Kolejne zagrożenie to legalne i nielegalne płukanie złota. Od 2003 przez to stracona około 29 tysięcy hektarów lasów. Rząd Wenezueli zarządził ogromne wydobycia boksytu, koltanu, diamentów i złota z ponad 110 tysięcy kilometrów lasów.

Tego typu zagrożeń jest znacznie więcej. Sami widzicie, że jeśli dalej tak pójdzie to las zniknie jeszcze za naszego życia. Musimy zacząć go chronić, a nie tylko zmniejszać.

Czytaj też: Jak wygląda huragan Dorian z perspektywy satelity?

Źródło: Phys