Archeolodzy zidentyfikowali pozostałości kamiennego muru. Znajdująca się na terenie Iranu formacja odpowiada długością słynnemu Wałowi Hadriana, który został zbudowany na terenie Anglii przez Rzymian.
Mur, który rozciąga się na obszarze około 115 kilometrów, został znaleziony w Sar Pol-e Zahab w zachodnim Iranie.
Przy szacowanej objętości około miliona metrów sześciennych kamienia, budowa musiała wymagać znacznych zasobów w zakresie siły roboczej, materiałów i czasu. Struktura biegnie na osi północ-południe od gór Bamu na północy do obszaru w pobliżu wsi Zhaw Marg na południu.
Ceramika znaleziona wzdłuż muru sugeruje, że został zbudowany pomiędzy IV w. p.n.e. a VI w. n.e. Pozostałości budowli, obecnie zniszczone, są widoczne wzdłuż muru. Mogły one być związane z wieżyczkami lub budynkami. Sam mur jest wykonany z naturalnych materiałów występujących lokalnie, takich jak kostka brukowa i głazy. W niektórych miejscach znaleziono również zaprawę gipsową.
Choć istnienie muru nie było znane archeologom, osoby mieszkające w jego pobliżu od dawna wiedziały o budowli, nazywając ją „murem Gawri”. Co ciekawe, wcześniej inna grupa archeologów prowadziła badania związane z tym murem – nigdy nie opublikowano jednak ich rezultatów.
Archeolodzy nie są pewni, kto i w jakim celu zbudował obiekt. Z powodu słabego stanu, naukowcy nie znają nawet jego dokładnej szerokości i wysokości. Według ich szacunków mur miał 4 metry szerokości i około 3 m wysokości. Mógł on oznaczać granicę starożytnego imperium. Co ciekawe, archeolodzy znaleźli wcześniej podobne budowle w północnych i północno-wschodnich częściach Iranu. Mogły one mieć zastosowanie obronne.