Reklama

Niebieski Księżyc – w październiku zobaczymy go po raz pierwszy od II Wojny Światowej

astronomia

Choć zjawisko nazywane Niebieskim Księżycem możemy obserwować na niebie mniej więcej co 2,5 roku, to odstani raz miało miejsce w październiku podczas II Wojny Światowej.

Niebieski Księżyc już 31 października

W październiku już raz mieliśmy okazję oglądać Księżyc w pełni, jednak 31 października nadarzy się kolejna okazja. Ostatni raz, kiedy Niebieski Księżyc pojawił się w pełni w październiku miał miejsce w roku 1944, czyli podczas II Wojny Światowej. Skąd nazwa „Niebieski Księżyc”? Nie odnosi się ona do koloru satelity, ale pochodzi od angielskiego sformułowania „once in a blue moon” czyli „coś bardzo rzadkiego”. Chodzi po prostu o drugą pełnię Księżyca w miesiącu. Cykl Księżyca trwa 29,5 dnia, więc w miesiącu przypada zwykle jedna. Również wyjątkowy jest fakt pełni w Halloween, bo ostatni raz miało to miejsce aż 19 lat temu.

Czytaj też: Wielka Rafa Koralowa znika w oczach. Poznaliśmy nowe dane
Czytaj też: Intel chce chronić rafy koralowe
Czytaj też: Jeden z krajów w Oceanii zakazał filtru przeciwsłonecznego, który niszczy rafy koralowe

Zjawisko będziemy mogli obserwować 31 października już od godziny 15:51. najlepiej jednak poczekać do wieczora lub nocy, bo wówczas będziemy mogli obejrzeć go w pełnej krasie. Prognozy pogody podają, że zachmurzenie ma być niewielkie lub umiarkowane, więc powinniśmy móc obserwować go bez przeszkód. Pamiętajcie jednak, że pogoda bywa kapryśna, więc wszystko może się jeszcze zmienić.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News