Reklama
aplikuj.pl

Niedługo będziemy mogli tworzyć sztuczne zarodki

zarodek, sztuczny zarodek, embrion, sztuczny embrion, komórki macierzyste

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie znaleźli sposób na przekształcenie komórek skóry we wszystkie trzy typy komórek macierzystych, które tworzą embrion we wczesnym stadium. Toruje to drogę do stworzenia embrionu bez wykorzystania jajeczka czy plemnika.

Ponad 10 lat temu japoński badacz Shinya Yamanaka z Uniwersytetu w Kioto raz z kolegami znalazł sposób na pobranie komórek skóry od myszy i przekształcenie ich do komórek macierzystych. Nazwane one zostały indukowanymi pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi (iPSC) i były prawdziwą rewolucją w świecie nauki.

Czytaj też: Wydrukowano sztuczny organ imitujący płuca

Miały one jednak pewne ograniczenia. Gdyby ktoś chciał zbudować cały ludzi embrion to musiałby wykorzystać inne komórki macierzyste. Dla rozwoju zdrowego zarodka mają znaczenie dwa inne typy komórek: pozaembrionalne komórki trofoblastu TSC oraz  komórki macierzyste pierwotnej endodermy XEN.

Okazuje się, że one wraz z iPSC mogą posłużyć do stworzenia embrionu. Nowe odkrycie pokazuje, że da się je wygenerować z dorosłych komórek skóry co było do tej pory nieosiągalne. Oczywiście naukowcy nie pójdą od razu w stworzenie całych ludzkich embrionów bez wykorzystania jajeczka czy plemnika, ale ktoś może próbować coś takiego zrobić. Możliwe więc, że kiedyś usłyszymy o tym, że pewien naukowiec wykonał tak kontrowersyjne eksperymenty.

Czytaj też: Powstał materiał inspirowany kałamarnicą

Źródło: Newatlas