Reklama
aplikuj.pl

Powstał materiał inspirowany kałamarnicą

Kałamarnica, materiał kałamarnica, materiał ciepło, materiał ryba

Kałamarnice, ośmiornice czy mątwy są w stanie zmienić kolor skóry dzięki wyspecjalizowanym komórkom znanym jako chromatofory. Naukowcom właśnie udało się powtórzyć sposób działania tych komórek.

Każdy chromatofor posiada worek z pigmentem, który widoczny jest jako mały punkt. Gdy mięśnie otaczające jedną z komórek kurczą się to worek spłaszcza się, dzięki czemu wydaje się on większy dla obserwatora. Gdy wiele woreczków spłaszcza się wzajemnie to skóra zwierzęcia zmienia kolor.

Czytaj też: Zautomatyzowany cewnik sam leczy serce

Naukowcy stworzyli materiał, który zawiera wiele drobnych wysp, które graniczą ze sobą. W stanie relaksacji wyspy są razem a materiał zatrzymuje ciepło. Po jego rozciągnięciu wyspy odchodzą od siebie umożliwiając ucieczką promieniowaniu oraz ciepłu. W ten sposób można kontrolować daną temperaturę.

Sam materiał jest lekki, niedrogi i łatwy w produkcji. Wytrzymuje on tysiące cykli rozciągania więc jest także bardzo wytrzymały. Technologia ta może zostać w przyszłości wykorzystana w kocach kosmicznych, do budowy izolacji budynków czy w namiotach.

Czytaj też: Mamy więcej informacji miejscu gdzie została zobrazowana czarna dziura

Źródło: Newatlas