Niedźwiedzie jaskiniowe wymarły dziesiątki tysięcy lat temu, a wszystko, co pozostało z tych ogromnych stworzeń, to skamieliny. Dokładne ustalenie, dlaczego zniknęły, okazało się poważnym wyzwaniem dla badaczy. Niektórzy z nich uważają, że zmieniający się klimat doprowadził do wyginięcia całego gatunku. Z nowych badań wynika jednak, że to nasi przodkowie zdziesiątkowali a następnie wybili te zwierzęta.
Niedźwiedzie jaskiniowe były dość przerażającymi stworzeniami. Samce ważyły znacznie ponad pięćset kilogramów, a niektóre osobniki mogły ważyć nawet ponad dwukrotnie więcej. Spotkanie z takim drapieżnikiem, zwłaszcza będąc neandertalczykiem szukającym schronienia, nie mogło się skończyć najlepiej. Konflikt międzygatunkowy mógł ostatecznie doprowadzić do wyginięcia jednego z nich.
Czytaj też: W jaskini na Filipinach odkryto nowy gatunek człowieka
Naukowcy zbadali pozostałości 59 niedźwiedzi jaskiniowych znalezione w kilkunastu miejscach w całej Europie. Pobierając próbki kości i uzyskując informacje o genomie, badacze byli w stanie opracować harmonogram pokazujący wzrost i spadek populacji niedźwiedzi, z zauważalnym spadkiem w okresie, gdy Homo sapiens zaczął rozprzestrzeniać się na kontynencie.
Niedźwiedź pojawił się na malowidłach jaskiniowych z czasów, gdy pierwsi ludzie przemieszczali się po całej Europie, więc wiemy, że oba gatunki się spotykały. W połączeniu z faktem, że niedźwiedzie zaczęły wymierać, gdy tylko przybyli ludzie, możemy przypuszczać, że ówcześni mieszkańcy skutecznie wybijali te zwierzęta.
[Źródło: bgr.com]
Czytaj też: Pod Wzgórzem Sodomskim znajduje się najdłuższa jaskinia solna na Ziemi