Reklama
aplikuj.pl

Radary COBRA dla Ukrainy. Niemcy chcą pomóc lokalizować rosyjskie artylerie

Radary COBRA dla Ukrainy,

Niemiecka Budeswehra ma na wyposażeniu 19 systemów COBRA, z czego maksymalnie 5 może zostać dostarczone na Ukrainę. O tym zamiarze poinformował niemiecki rząd, zapowiadając radary COBRA dla Ukrainy, które pomogą krajowi lokalizować rosyjskie artylerie.

Niemieckie radary COBRA dla Ukrainy

Na papierze radary COBRA (COunter Battery RAdar) są imponującym kawałkiem sprzętu przewożonym na pojeździe, z poziomu którego może bezpośrednio działać. Zaawansowane algorytmy oprogramowania automatycznie kompensują nachylenie terenu (nachylenie i przechył radaru) i obliczają wysokość każdej wiązki poszukiwawczej tak, aby przed rozpoczęciem transmisji ominęła horyzont radaru.

COBRA został opracowany wspólnie przez firmy Thales, Airbus Defence and Space i Lockheed Martin dla niemieckich sił zbrojnych, armii francuskiej i brytyjskiej. Jest uważany za najbardziej zaawansowany na świecie system lokalizacji broni lądowej, którego zadaniem jest lokalizowanie moździerzy, wyrzutni rakietowych i baterii artyleryjskiej oraz dostarczanie informacji umożliwiających przeciwdziałanie ich skuteczności.

Czytaj też: Kultowy dron MQ-9 Reaper przetestowany z nowym zaawansowanym radarem Seaspray

Dzięki zasięgowi wykrywania do 100 km COBRA jest w stanie zlokalizować i sklasyfikować do 40 baterii w ciągu dwóch minut. Będzie również w stanie monitorować przypadki łamania zawieszenia broni, gdy zostanie rozmieszczona w ramach operacji pokojowych.