WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Niemieckie służby specjalne nie ufają Huawei

Niemiecka agencja wywiadowcza BND złożyła właśnie oświadczenie, w którym pisze, że Huawei nie może zostać uznany za godnego zaufania przy budowaniu sieci 5G. Według agencji jest to oparte na wcześniejszych incydentach związanych z bezpieczeństwem.

Oczywiście podejrzewamy, że jest to wynik działań za kulisami. Stany Zjednoczone wywierają coraz to większe naciski na partnerów, aby ci zrezygnowali z usług Huawei przy tworzeniu sieci 5G w swoich krajach. Ambasada USA w Berlinie ostrzegła nawet, że może to zagrozić dzieleniu się informacjami pomiędzy tymi dwoma krajami.

Czytaj też: Apple kupiło firmę SI Laserlike

Niemcy oraz Stany Zjednoczone najbardziej obawiają się backdoorów w sprzęcie, który zostanie wykorzystany do budowy sieci 5G. Huawei zaprzecza tym doniesieniom i twierdzi, że nie jest zainteresowany kradnięciem informacji dla Chin. Firma rozpoczęła też walkę z rządem Stanów Zjednoczonych w celu ochrony swojej reputacji i możliwości powrócenia na ten rynek.

W Niemczech już 19 marca będzie miała miejsce pierwsza aukcja dotycząca budowy sieci 5G. Obecnie będą mogli w niej wziąć udział operatorzy: Drillisch Netz, Telefonica, Deutsche Telekom (T-Mobile) czy Vodafone. Nie wiadomo jeszcze, jaki sprzęt zostanie dopuszczony i czy Huawei ze swoimi rozwiązaniami będzie mogło wziąć udział wraz z jednym z operatorów. Dowiemy się tego już za kilka dni.

Czytaj też: Huawei tworzy nową inicjatywę na rzecz eliminacji cyfrowego wykluczenia

Źródło: Gizchina