Istnieją dwa rodzaje bliźniąt – jednojajowe i dwujajowe. Jednakże naukowcy z Austarlii ogłosili, że w Queensland urodziły się bardzo rzadkie bliźniaki typu pośredniego. Są one znane jako bliźniaki częściowo identyczne.
Bliźniaki dwujajowe rodzą się poprzez zapłodnienie dwóch oddzielnych jajeczek przez dwa osobne plemniki. Mają one połowę identycznego DNA. Bliźniaki jednojajowe powstają, gdy zapłodnione jajeczko dzieli się na dwie części. Mają one wtedy w 100% identyczne DNA i są zawsze tej samej płci.
Czytaj też: Witaminy prenatalne mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia autyzmu u drugiego dziecka
W niezwykle rzadkich przypadkach występuje jeszcze trzeci rodzaj, który jest pośredni. Dzieje się tak, gdy jedno jajko zapładniane jest jednocześnie przez dwa plemniki. Dzieli się ono na dwie części posiadające identyczne DNA od matki, ale różne od ojca. W rezultacie bliźniaki mają 75% wspólnego DNA. Poniżej znajdziecie schemat ilustrujący to zjawisko.
Jest to też pierwszy raz, kiedy takie zjawisko zostało zidentyfikowane już w łonie matki. Początkowe USG sugerowało, że bliźniaki są jednojajowe. Jednakże po 14 tygodniach okazało się, że mają one inną płeć co nie jest możliwe. Stąd naukowcy wpadli na pomysł częściowo identycznych bliźniaków i potwierdzili go badaniami genetycznych na próbkach pobranych z torebek owodniowych każdego płodu.
Bliźniaki mają teraz cztery lata a dowiadujemy się o nich dopiero teraz, bowiem po takim czasie opublikowany został odpowiedni artykuł w The New England Journal of Medicine. Dzieci mają się dobrze, są szczęśliwe i całkowicie prawidłowo się rozwijają.
Czytaj też: Nowe urządzenie wykrywające raka w kropli krwi
Źródło: Newatlas