WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Niesamowite badanie odkryło tysiące nowych białek wytwarzanych przez ludzki mikrobiom

Niezwykłe badanie przeprowadzili właśnie naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Odkryli oni tysiące wcześniej nieznanych białek wytwarzanych przez bakterie w ludzkim mikrobiomie. Prawie wszystkie pełnią nieznane funkcji i naukowcy sugerują, że ich badania mogą przyczynić się do powstania nowych terapii.

Te małe białka były ignorowane wcześniej ze względu na trudności w ich wykryciu. Mają one na ogół mniej niż 50 aminokwasów długości i najpewniej pełnią kluczowe funkcje komunikacyjne pomiędzy bakteriami a ich żywicielami. W celu ich wyśledzenia naukowcy zbadali genomy bakterii.

Czytaj też: Mózg inspiruje nowy rodzaj SI

Łącznie naukowcy ujawnili ponad 4000 rodzin białek, z których wcześniej większość nigdy nie zidentyfikowano. Sama skala odkrycia zaskoczyła naukowców, którzy spodziewali się najwyżej kilkuset nowych białek.

Badacze tworzą teraz hipotezy dotyczące funkcji nowo poznanych białek. Są one tworzone na podstawie ich genomowego sąsiedztwa. Przykładowo część z nowo odkrytych białek ma wspólne cechy genetyczne z białkami, o których wiadomo, że zwiększają oporność na antybiotyki.

Czytaj też: Wylesianie Amazonii jest coraz mocniejsze

Źródło: Newatlas