Krążąc 400 kilometrów nad Ziemią, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pokonuje pełną orbitę naszej planety co 90 minut. Możemy ją zobaczyć gołym okiem w nocy, ale dostrzeżenie stacji w ciągu dnia wymaga trochę wsparcia ze strony technologii.
Powyższe zdjęcie, opublikowane niedawno na blogu Astronomy Picture of the Day, jest połączeniem kilku ujęć Słońca połączonych razem w Photoshopie oraz innych programach do edycji. Korzystając z tej strony internetowej, Rainee Colacurcio obliczył dokładnie, gdzie i kiedy ISS przejdzie przed Słońcem w pobliżu miejsca, w którym przebywał fotograf. Z kamerą przymocowaną do obiektywu mężczyzna filmował przez około 10 minut satelitę ustawiającego się na tle centralnej gwiazdy Układu Słonecznego.
Czytaj też: Słońce może wywołać rozbłysk setki tysięcy razy silniejszy niż dotychczas zaobserwowane
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na zdjęciu znajduje się w lewym górnym rogu Słońca. Co ciekawe, na zdjęciu nie widać żadnych plam słonecznych (ciemnych plam o wysokiej aktywności magnetycznej). Według NASA dzieje się tak dlatego, że Słońce jest w środku minimum słonecznego, które jest okresem niskiej aktywności, pojawiającej się co około 11 lat. O ile niższa aktywność jest dość spodziewana, zarówno obecne minimum słoneczne, jak i poprzednie, były pozbawione plam, co jest dla naukowców niezrozumiałe.
[Źródło: livescience.com; grafika: Rainee Colacurcio]
Czytaj też: Niesamowite zdjęcie pokazuje połowiczny zachód słońca