WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Niesamowite zdjęcie ukazuje ISS przelatującą na tle Słońca

Krążąc 400 kilometrów nad Ziemią, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pokonuje pełną orbitę naszej planety co 90 minut. Możemy ją zobaczyć gołym okiem w nocy, ale dostrzeżenie stacji w ciągu dnia wymaga trochę wsparcia ze strony technologii.

Powyższe zdjęcie, opublikowane niedawno na blogu Astronomy Picture of the Day, jest połączeniem kilku ujęć Słońca połączonych razem w Photoshopie oraz innych programach do edycji. Korzystając z tej strony internetowej, Rainee Colacurcio obliczył dokładnie, gdzie i kiedy ISS przejdzie przed Słońcem w pobliżu miejsca, w którym przebywał fotograf. Z kamerą przymocowaną do obiektywu mężczyzna filmował przez około 10 minut satelitę ustawiającego się na tle centralnej gwiazdy Układu Słonecznego.

Czytaj też: Słońce może wywołać rozbłysk setki tysięcy razy silniejszy niż dotychczas zaobserwowane

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na zdjęciu znajduje się w lewym górnym rogu Słońca. Co ciekawe, na zdjęciu nie widać żadnych plam słonecznych (ciemnych plam o wysokiej aktywności magnetycznej). Według NASA dzieje się tak dlatego, że Słońce jest w środku minimum słonecznego, które jest okresem niskiej aktywności, pojawiającej się co około 11 lat. O ile niższa aktywność jest dość spodziewana, zarówno obecne minimum słoneczne, jak i poprzednie, były pozbawione plam, co jest dla naukowców niezrozumiałe.

[Źródło: livescience.com; grafika: Rainee Colacurcio]

Czytaj też: Niesamowite zdjęcie pokazuje połowiczny zachód słońca