Reklama
aplikuj.pl

Czy nietoperze będą w stanie przetrwać coraz większy hałas miast?

Badanie opublikowane dzisiaj w czasopiśmie Science zawierają ciekawe spostrzeżenia na temat nietoperzy żyjących w pobliżu miast. Mianowicie zgodnie z nowym studium nietoperze dostosowują się do hałasu ludzkiego, zmieniając swoje strategie polowania. To dobra wiadomość dla nietoperzy, ponieważ oczekuje się, że liczba mieszkańców miast na świecie wzrośnie z prawie 4 mld do 6,5 mld w 2050 roku.

W głośnym otoczeniu, zamiast polegać jedynie na słuchu, aby znaleźć pożywienie, nietoperze muszą także aktywować echolokację. To pierwszy raz, kiedy naukowcy pokazują jak nietoperze, mogą przełączać układy sensoryczne, a to rodzi pytania o tym, jak inne zwierzęta przystosowują się do hałasu.

Nietoperze, jako jedyne latające ssaki, są szczególnie narażone na hałas, ponieważ używają echolokacji — wykorzystują fale dźwiękowe i echa, aby określić, gdzie obiekty się znajdują. Jedno z badań wykazało, że w 2010 nietoperzom znalezienie swoich ofiar podczas polowania wokół autostrad zajmowało o wiele dłużej. Hałas uliczny utrudnił nietoperzom usłyszeć ciche dźwięki wydawane przez robaki i pająki, kiedy się żywią.

Brock Fenton, który bada zachowania i ekologię nietoperzy na Western University twierdzi, że ważne jest pokazanie, że dzikie zwierzęta potrafią sobie poradzić z hałasem. Podejrzewa też jednak, że nie każde potrafi.

bats1

W badaniu naukowcy obserwują 12 nietoperzy po podstawieniu im dwóch robotów żab. Jedna żaba wydaje tylko odgłosy godowe, a druga dodatkowo pompuje balon naśladujące ruch wokalnego worka żaby. Naukowcy odkryli, że kiedy dodają szumy, nietoperze wybrał żaby z ruchomym workiem w czasie krótszym o 25% od czasu, w którym był w stanie zlokalizować żabę bez. To dlatego, że nietoperze użył więcej echolokacji do wykrywania żaby. Przez ruch worka wokalnego była one łatwiejsza do znalezienia.

Oznacza to, że nietoperze są w stanie przełączać odbiór informacji z jednego zmysłu na drugi w zależności od warunków. Dzięki temu będą w stanie przetrwać coraz bardziej hałaśliwe warunki życia — potrafiąc także przy nich zdobywać pożywienie.

Źródło:http://www.theverge.com