Oficjalne statystyki sugerują, że infekcji SARS-CoV-2 doświadczyło ponad 15 mln ludzi z całego świata. Okazuje się jednak, iż nietoperze już od milionów lat mają kontakt z różnorami wirusami, ale skutecznie się przed nimi bronią.
Sekwencjonowanie genomów należących do sześciu gatunków z drzewa genealogicznego nietoperzy sugeruje, że ta walka trwa od ok. 65 milionów lat. Licząc ponad 1400 gatunków, nietoperze są drugą najbardziej zróżnicowaną grupą ssaków na Ziemi. Żyją na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy, a ich rozmiary wahają się od 2 do ponad 1000 gramów.
Potrafią latać, korzystają z echolokacji, a niektóre żyją nawet 30 lat. Mają jednak też pewną mroczną cechę: są nosicielami wielu wirusów, w tym koronawirusów. Nie powodują one jednak żadnych objawów, dzięki czemu gacki wychodzą z zakażeń obronnym… skrzydłem. Uzyskane niedawno genomy są dokładniejsze niż te powstałe podczas wcześniejszego sekwencjonowania, o czym możemy się przekonać dzięki publikacji na łamach Nature.
Jednym z wniosków płynących z badania jest to, że najbliższymi krewnymi nietoperzy nie są ryjówki czy myszy. Prawdiłowa odpowiedź na to pytanie prawdopodobnie obejmuje grupę, która może mieć wspólnego przodka ze ssakami, które ostatecznie wyewoluowały w konie, łuskowce, wieloryby i psy. Dalsza analiza wykazała, że nietoperze zablokowały co najmniej 10 genów, wykorzystywanych przez inne ssaki do wyzwalania reakcji zapalnych przeciwko zakażeniom. Te skrzydlate zwierzęta mają również dodatkowe kopie i modyfikacje genów przeciwwirusowych, które mogą tłumaczyć ich wysoką tolerancję na choroby. Co więcej, ich genom zawiera fragmenty DNA pochodzące z przeszłych infekcji wirusowych.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News