Reklama
aplikuj.pl

Nieudany eksperyment modyfikacji genetycznej komarów

komary, modyfikacja komary, modyfikacja genetyczna komary, gen śmierci komary, eksperyment komary,

Komary są czymś więcej niż tylko szkodnikami. Mogą one przenosić niebezpieczne dla ludzi choroby. Dlatego też wielu naukowców na całym świecie stara się toczyć z nimi walkę. Wykorzystują oni do tego modyfikację genetyczną, która tym razem nie udała się naukowcom z Brazylii. Geny zmutowanych komarów mieszają się teraz z rdzenną populacją.

Pomysł brzmiał bardzo dobrze. Naukowcy zmodyfikowali komary Aedes aegypti tak, aby miały dominujący gen śmiertelności. Gdy kojarzyły się z dzikimi samcami gen ten drastycznie zmniejszał liczbę potomstwa. Te, które urodziły się powinny być zbyt słabe aby długo przetrwać. Ostatecznie populacja komarów powinna ograniczyć się o 85%. Niestety tak się nie stało.

Czytaj też: Ten „chodzący czołg” zamieszkiwał naszą planetę 500 mln lat temu

Badacze co tydzień przez 27 miesięcy wypuszczali 450 tysięcy zmodyfikowanych samców komarów, co w sumie daje dziesiątki milionów owadów. Po badaniach wykonanych po 6, 12, 27 i 30 miesiącach okazało się, że geny rzeczywiście zostały włączone do dzikiej populacji. Niestety wygląda na to, że rodzące się komary nie są tak słabe jak się spodziewano i są one w stanie dorastać i dalej się rozmnażać.

Początkowo populacja owadów spadała, ale odbiła się po ok. 18 miesiącach. Samice mogły nauczyć się, które samce są modyfikowane genetycznie i zaczęły ich unikać. Co gorsze eksperyment mógł mieć odwrotny skutek i jeszcze bardziej uodpornić komary. Geny mogły sprawić, że owady będą bardziej odporne jako całość. Jak widać nie zawsze warto igrać z naturą.

Czytaj też: Nowe SI wykrywa zastoinową niewydolność serca

Źródło: Newatlas