Reklama
aplikuj.pl

Nieuporządkowane życie planet – recenzja książki P. Murdina, który próbuje uporządkować kosmos

Paul Murdin jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Cambridge, a wśród jego wielu dokonań jednym z najbardziej znanych jest udział Murdina w odkryciu pierwszej czarnej dziury na terenie Drogi Mlecznej. Za sprawą nowej książki, pt. Nieuporządkowane życie planet, autor zabiera nas w podróż po Układzie Słonecznym i jego obiektach.

Książka jest podzielona na 16 rozdziałów: osobnego opisu doczekały się oczywiście wszystkie (dotychczas poznane) planety krążące wokół Słońca. Na liście znalazły się jednak również inne obiekty, takie jak nasz naturalny satelita, planetoida (od 2006 roku) Pluton, księżyce galileuszowe czy słynna Europa. Murdin, jak wskazuje tytuł, porządkuje tę kosmiczną układankę, porównując ją w pewnym stopniu do ludzi – z naszymi historiami i osobowościami włącznie.

Jedną z największych zalet Nieuporządkowanego życia planet jest przystępność przy jednoczesnym zapewnieniu dużej dawki wiedzy. Książkę Murdina czyta się niczym dzieło z gatunku science-fiction – z tą różnicą, że Brytyjczyk przedstawia wszystko w sposób naukowy. Nie sposób również pominąć wkładu zespołu tłumaczeniowego z Jolantą Sawicką na czele. Trudno bowiem doszukać się błędów, a w niektórych przypadkach Sawicka wręcz poprawia nieścisłości zaserwowane przez Murdina.

Nieuporządkowane życie planet to kompleksowa, a przy tym niezbyt rozwleczona charakterystyka obiektów, które występują w naszej kosmicznej okolicy. Na początku każdego rozdziału znajduje się krótki opis danej planety bądź innego ciała niebieskiego. Na końcu z kolei możemy znaleźć opis najważniejszych pojęć, takich jak planety karłowate czy też obiekty transneptunowe. Całą książkę wieńczy astronomiczne kalendarium, zawierające daty związane z poznawaniem Układu Słonecznego przez nasz gatunek.

Czytaj też: Jak wyglądają zachody Słońca na innych planetach? Ten film Wam je pokaże

Czego możemy dowiedzieć się dzięki zapoznaniu się z tą pozycją? Zawartych w niej informacji jest naprawdę sporo, poczynając od Wenus będącej najjaśniejszą z planet naszego układu, przez niewłaściwe umiejscowienie Neptuna, kończąc na tym, że na powierzchni Europy (księżyca) znajduje się więcej wody niż na całej naszej planecie. Przemyślenia Murdina są przeplatane dywagacjami spoza astronomii – jest to pod tym względem typowa książka popularnonaukowa, która zainteresuje przede wszystkim osoby rozpoczynające swoją przygodę z poznawaniem kosmosu. Można też ją traktować jako swego rodzaju encyklopedię, zbiór informacji o wybranych obiektach.

Nieuporządkowane życie planet autorstwa Paula Murdina wydaje się pozycją obowiązkową dla fanów astronomii. Trzeba jednak przyznać, iż starzy wyjadacze w tej dziedzinie raczej nie będą zaskoczeni informacjami przedstawionymi przez autora. Wszystkim innym mogę bez wątpienia zarekomendować tę książkę. I sam z pewnością będę do niej co jakiś czas wracał.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News