Casa Ojalá jest projektem niewielkiego domku architekta Beatrice Bonzanigo z firmy IB Studio, który pojawił się na targach Milan Design Week, zdobywając wiele głosów uznania. 

Określany „budynkiem mieszkalnym o wysokiej elastyczności” posiada szereg mechanizmów z korb, lin i kół prasowych, które nie tylko pomagają ekipie w rozłożeniu Casa Ojalá, ale też są integralnym i (zdecydowanie najciekawszym) dodatkiem w tym projekcie. Wszystko dlatego, że Casa Ojalá pozwala nabywcom na przyszłą rekonfiguracje w dwadzieścia różnych układów i wariacji.

Najpierw jednak musi zostać przetransportowany na miejsce docelowa za pomocą ciężarówki, aby tam zajął się nim zespół architektoniczny. Po ukończeniu wszystkich prac jest też praktycznie samowystarczalny, ponieważ energię pobiera z paneli słonecznych, a wodę ze zbiorników napełniających się w czasie deszczu. W ramach dodatku może też obejmować toaletę kompostującą, aby zapewnić jej jeszcze większą elastyczność.

Ten niewielki domek ma powierzchnię 27 metrów kwadratowych, w których to zmieściły się dwie sypialnie (jedna z podwójnym łóżkiem), a także łazienka, aneks kuchenny, taras i salon… a przynajmniej w pierwotnym projekcie. Tymczasem mieszkańcy mogą zmienić plan piętra, kiedy tylko będą chcieli, co jest niezwykłe i to nawet na rynku innowacyjnych małych domów.

Ruchome ściany wewnętrzne można wykorzystać na przykład do podziału sypialni na dwa pokoje, gdy np. w skromne progi zawitają goście. Oprócz wymienionych wyżej urządzeń mechanicznych, w początkowym projekcie zastosowano ekrany z tkaniny i lekkie drewniane ściany, które zmieniają kształt wnętrza. Salon można również podzielić lub przekształcić w dużą platformę zewnętrzną, która zwiększa powierzchnię tarasu.

Czytaj też: Pływający dom Arkup #1 kosztuje prawie 21 milionów złotych

Źródło: Digitaltrends

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej