Reklama
aplikuj.pl

Drugi niewrażliwy na pogodę satelita teledetekcyjny Indii już na orbicie

niewrażliwy na pogodę satelita teledetekcyjny Indii, EOS-04

14 lutego indyjska agencja kosmiczna wystrzeliła rakietę nośną Polar Satellite Launch Veicle  z centrum kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota. Rakieta wzniosła na orbitę przede wszystkim radarowego satelitę obserwacyjnego EOS-04 (również RISAT 1A), ale ten niewrażliwy na pogodę satelita teledetekcyjny Indii miał też towarzystwo w postaci dwóch mniejszych eksperymentalnych satelitów.

EOS-04, to już drugi niewrażliwy na pogodę satelita teledetekcyjny Indii. Zawdzięcza to technologii SAR

W ramach tej misji Indie zorganizowały tak naprawdę pierwszy od blisko pół roku lot kosmiczny, który zakończył się udanym rozmieszczeniem ładunku złożonym z trzech obiektów na orbicie heliosynchronicznej (529 km nad Ziemią). To dobry znak dla planu Indii, który zakłada przeprowadzenie 19 startów kosmicznych, a w tym osiem dotyczących rozmieszczenia satelitów. Niestety stanął on pod znakiem zapytania, kiedy w sierpniu poprzedniego roku utracono trójstopniową rakietę GSLV z satelitą EOS-03.

Czytaj też: Używane okręty podwodne na celowniku Bułgarii. Państwo nie ma ani jednego

Wracając jednak do najważniejszego, ważąca prawie 1,7 tony satelita obserwacji radarowej EOS-4 zawdzięcza swoje możliwości bazowaniu na technologii SAR, czyli radarze o syntetycznej aperturze. Ten pozwala przede wszystkim na prowadzenie podglądu satelitarnego przy każdych warunkach pogodowych oraz porze dnia i nocy. Wszystko dzięki korzystaniu z sensora radarowego, działającego w paśmie C. Ma nie tylko zastosowanie wojskowe, ale też stricte naukowe i gospodarcze, pozwalając ocenić stan upraw, czy zalesienia, a nawet przemieszczeń gruntów.