WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Kilometr pod lodem Antarktydy ukrywał się nieznany nauce gatunek

Kilometr pod lodem Antarktydy ukrywał się nieznany nauce gatunek

Biolog morski Adrian Glover odkrył nieznany wcześniej gatunek, kiedy prowadził badania nad różnorodnością życia występującego w głębinach Antarktydy.

Glover podkreśla, iż Antarktyda w oczach wielu osób jest niezwykle jałowym kontynentem ograniczonym pod względem biologicznym. W ostatnich latach odkryto tam jednak niesamowitą bioróżnorodność, zaczynającą się od mikroskopijnych zwierząt zamieszkujących dna oceanów, a kończącą się na pingwinach i wielorybach.

Czytaj też: Islandię nawiedzały powodzie z lodowcowych jezior. Teraz wyjaśniono ich pochodzenie
Czytaj też: Największa góra lodowa może uderzyć w wyspę pełną zwierząt
Czytaj też: Pokrywa lodowa na Morzu Beringa się kurczy. Wkrótce może kompletnie zniknąć

Badania w tej dziedzinie są coraz bardziej efektywne m.in. za sprawą zaawansowanego technologicznie sprzętu. Pomocą służą zdalnie sterowane łodzie podwodne, dzięki którym naukowcy są w stanie zobaczyć, co dzieje się na głębokości setek metrów pod lodem.

Nieznany nauce gatunek wieloszczeta został znaleziony ok. 1000 metrów pod wodą

W tym przypadku ich szczególną uwagę zwrócił jeden z nowych gatunków tzw. wieloszczetów. Są to pierścienice, które w zapisie kopalnym widnieją już od ponad 500 milionów lat. Rzeczony osobnik znajdował się ok. kilometra pod powierzchnią wody. Co ciekawe, wieloszczety są spokrewnione z dobrze nam znanymi dżdżownicami.

Czytaj też: Kiedy na Ziemi pojawiły się zwierzęta?
Czytaj też: Nieznany gatunek mozazaura przypominał żyjące dziś zwierzęta
Czytaj też: W Rosji masowo giną morskie zwierzęta. Co się z nimi dzieje?

Ta grupa pierścienic wyróżnia się m.in. swoją ogromną wytrzymałością. Można je spotkać zarówno w lodowatych wodach Antarktydy, jak i w pobliżu wrzących kominów hydrotermalnych. Naukowcy chcą dowiedzieć się, jaki los czeka te zwierzęta w obliczu zmieniającego się klimatu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News