WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nieznany wcześniej gatunek człowieka krzyżował się ze współczesnymi ludźmi

Nowo poznana, wymarła linia ludzi, która zamieszkiwała Nową Gwineę, krzyżowała się ze współczesnymi osobnikami. 

Chociaż współcześni ludzie są teraz jedyną żywą gałęzią ludzkiego drzewa genealogicznego, poprzednie nie tylko żyły obok współczesnych ludzi, ale nawet krzyżowały się z nimi. Te archaiczne linie obejmowały nie tylko neandertalczyków, najbliższych wymarłych krewnych współczesnych ludzi, ale także tajemniczych denisowian, znanych tylko ze skamieniałości odkrytych w jaskini w górach Ałtaj na Syberii.

Czytaj też: Jak inteligentni byli neandertalczycy?

Aby dowiedzieć się więcej na temat genetyki denisowian, naukowcy przeanalizowali 161 współczesnych genomów ludzkich obejmujących 14 grup wysp w Azji Południowo-Wschodniej i Nowej Gwinei. Odkryli, że duże fragmenty DNA z tego regionu geograficznego nie były zgodne ze scenariuszem, w którym współcześni ludzie mieszali się jedynie z denisowianami. Zamiast tego odkryli, że współczesni Papuasi posiadają setki wariantów genetycznych z dwóch głęboko rozbieżnych linii.

Na podstawie tych odkryć badacze stwierdzili, że denisowianie ok. 363 tysięcy lat temu rozdzielili się z jeszcze jedną linią. DNA przedstawicieli tej tajemniczej linii znajduje się przede wszystkim u mieszkańców dzisiejszej Nowej Gwinei oraz okolic. Takie zjawisko nie jest ewenementem. Współcześni Europejczycy również posiadają materiał genetyczny od innych gatunków ludzi. Mowa m.in. o fragmentach DNA odpowiadających za odporność, które odziedziczyliśmy po neandertalczykach.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Kształt naszej czaszki pomoże określić, czy posiadamy DNA neandertalczyków