Reklama

Niezwykłe centrum sztuki powstało w meksykańskiej dżungli

Po otwarciu IK Lab w luksusowym meksykańskim Azulik Tulum Resort na początku tego roku, jego założyciel ujawnił kolejny niezwykły projekt. Niedawno ukończony Azulik Uh May zostanie wkrótce otwarty i będzie gościł wystawy sztuki w sercu meksykańskiej dżungli.

Azulik Uh May koncentruje się wokół 16-metrowego budynku z kopułą. Jest on dość skomplikowany konstrukcyjnie, a jego górny obszar składa się z geometrycznego kształtu złożonego z zachodzących na siebie kółek ułożonych w kwiatowy wzór. Z kolei podstawa jest dopasowana do proporcji z ciągu Fibonacciego.

Azulik Uh May powstał przy użyciu betonu, a także tradycyjnych, lokalnych materiałów budowlanych. Znajdziemy tam m.in. drewniane podłogi Bejuco, które są wykonane z rośliny winorośli. Autorzy konstrukcji umieścili je, gdy drewno było miękkie, a następnie wyschło na miejscu i stwardniało. Właściciele Azulik Uh May twierdzą, że budynek powstał bez wycinania drzew. Budowniczowie osiągnęli to poprzez stworzenie otworów w podłodze i dachu, aby umożliwić rozwój roślinności.

Budynek wieńczą drewniane dachy przypominające baldachim. Zwiedzający przechodzą ścieżkami i mostami, by dotrzeć do przestrzeni między drzewami. Oficjalna ceremonia otwarcia Azulik Uh May odbędzie się od 29 listopada do 1 grudnia i obejmie aukcję charytatywną. Na inaugracyjnej wystawie znajdą się dzieła Ernesto Neto, Paulo Nazareth czy Oskara Metsavahta.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Enchanting Transformation]

Czytaj też: To muzeum sztuki jaskiniowej jest ukryte pod wydmami