To muzeum sztuki jaskiniowej jest ukryte pod wydmami

Po trzech latach budowy, Open Architecture ukończyła nowe muzeum sztuki, które jest ukryte pod wydmami. The UCCA Dune Art Museum jest prawie całkowicie pokryte piaskiem i ma wnętrze przypominające jaskinię.

Budynek znajduje się w Qinhuangdo, na wschód od Pekinu i dopasował się do surowego krajobrazu. Składa się on z betonowej skorupy, która została w dużej mierze wykonana ręcznie przez lokalnych mieszkańców, w tym byłych pracowników statków. Architektura celowo posiada nieregularną fakturę na wewnętrznych ścianach jako przypomnienie ręcznej konstrukcji budynku.

Odwiedzający wchodzą do muzeum o powierzchni 930 metrów kwadratowych przez długi tunel zanim dotrą do 10 galerii przypominających jaskinie. Firma zainstalowała oświetlenie i przeszklenia, aby zapewnić wystarczającą ilość naturalnego światła przez cały rok. Spiralne schody prowadzą również do platformy widokowej, natomiast w innym miejscu budynku znajduje się kawiarnia i czytelnia.

Chociaż nie pojawiają się konkretne liczby, firma twierdzi, że muzeum wymaga względnie niewielkiej ilości energii, aby utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz. Wszystko dzięki izolującym właściwościom piasku, który je pokrywa. Dodatkowo, zamiast klimatyzacji stosowany jest efektywny system pomp geotermalnych.

Mimo że muzeum jest już gotowe, Open Architecture planuje budowę kolejnej galerii o nazwie Sea Art Museum. Jak sama nazwa wskazuje, zostanie ona umieszczony w wodzie. W czasie odpływu goście będą mogli przechodzić między oboma budynkami korzystając z długiej grobli.

[Źródło: newatlas.com; grafika: WU Qingshan]

Czytaj też: Ten rysunek z epoki kamienia pochodzi sprzed ponad 70 tysięcy lat