Reklama
aplikuj.pl

Niska śmiertelność koronawirusa wśród dzieci może być zawdzięczana tej szczepionce

pandemia

Wyniki badań opublikowanych na łamach mBio sugerują, że szczepionka MMR może chronić przed zakażeniem SARS-CoV-2 lub łagodzić przebieg COVID-19.

MMR to trójskładnikowa szczepionka chroniąca przed odrą, świnką i różyczką. Autorzy analiz sugerują, że maksymalną ochronę można osiągnąć poprzez dwa szczepienia w odstępie co najmniej 28 dni. Gdyby objąć tego typu działaniami wszystkie osoby powyżej 40. roku życia, to możliwe byłoby znaczne zmniejszenie śmiertelności COVID-19.

Czytaj też: Jak duża jest rzeczywista skala zakażeń koronawirusem?
Czytaj też: Kiedy koronawirus jest najbardziej zakaźny?
Czytaj też: Chiny twierdzą, że pandemia koronawirusa rozpoczęła się w Europie

Badacze stwierdzili, że pacjenci, którzy zachorowali na COVID-19, ale byli szczepieni z użyciem MMR, znacznie lepiej przechodzili chorobę. Wspomniany środek, wyprodukowany przez Merck MMR II, zawiera szczep odry, świnki oraz różyczki.

Niska śmiertelność koronawirusa wśród dzieci może być następstwem tzw. szczepień MMR

Większość dzieci jest poddawanych pierwszemu szczepieniu w wieku od 12 do 15 miesięcy. Drugie z kolei ma miejsce, gdy osiągają one wiek wynoszący od 4 do 6 lat.

Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa – co wiemy o efektach ubocznych?
Czytaj też: Płyn do płukania ust środkiem na koronawirusa? Jest naprawdę skuteczny
Czytaj też: Europejska mutacja koronawirusa jest obecnie najpowszechniejsza na Ziemi

Na potrzeby badania zaproszono do udziału w eksperymencie 80 osób. 50 z nich posiadało przeciwciała zapewniane przez szczepionkę MMR, natomiast 30 uzyskało je z innych źródeł (np. poprzez przechorowanie). Szczególne zainteresowanie naukowców wzbudziła korelacja pomiędzy przebiegiem COVID-19 a posiadaczy przeciwciał na świnkę. Autorzy przyznali jednak, iż konieczne są bardziej dogłębne analizy w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News