Reklama
aplikuj.pl

Nissan chwali się systemem e-4ORCE. Nie odczujecie nawet ostrego hamowania

Nissan chwali się systemem e-4ORCE, e-4ORCE,

Już w 2020 roku Nissan chwalił się swoim systemem e-4ORCE, czyli elektrycznym napędem na cztery koła, który angażując dwa silniki (po jednym na oś) zwiększa nie tylko osiągi, ale także „zapewnia zrównoważoną, przewidywalną moc i obsługę na równi z wieloma samochodami sportowymi klasy premium”. Aby to udowodnić na rzeczywistym przykładzie, Nissan wyposażył robota w restauracji właśnie systemem e-4ORCE i postawił przed nim zadanie szybkiego rozwożenia ramenu.

Nissan reklamuje technologię e-4ORCE, rozwożąc ramen po ladzie. Ten system jest obecny m.in. w modelu Ariya

Poniżej możecie obejrzeć, jak wyposażony w system e-4ORCE robot kołowy radzi sobie przy dostarczaniu charakterystycznej japońskiej zupy do klientów siedzących wokół wysokiej lady. Cała wyjątkowość tego procesu sprowadza się do prędkości i nagłego hamowania oraz przyspieszania robota, co normalnie (bez e-4ORCE) generowałoby wystarczająco wysokie siły fizyczne na miskę z zupą, że ta mogłaby albo się wywrócić, albo w najlepszym wypadku rozlać.

Czytaj też: Najdłuższy samochód na świecie stał się jeszcze dłuższy. Odnaleziono i ulepszono Amerykański Sen

Co odpowiada za taki nieinwazyjny system hamowania i przyspieszania, który zmniejsza oddziaływanie sił fizycznych na kierowcę i pasażerów? Właśnie e-4ORCE. Ta technologia powstała po to, aby dokładnie zarządzać mocą wyjściową pojazdu elektrycznego, aby ulepszyć jego zachowanie podczas przyspieszania i hamowania. Technologia ma zdolność do minimalizacji nachylenia pojazdu podczas tych momentów, co uzyskuje się poprzez zastosowanie odpowiednio wyważonego hamowania rekuperacyjnego zarówno przedniego, jak i tylnego silnika. Z kolei inteligentne sterowanie mocą wpływa na siły odczuwane podczas nagłego przyspieszania.