Reklama
aplikuj.pl

NVIDIA padła ofiarą ataku hakerskiego. Ponad 1 TB danych wykradziony i zaszyfrowany

NIVIDIA padła ofiarą ataku hakerskiego, NVIDIA

Grupa Vx-underground, zajmująca się udostępnianiem wirusów i złośliwego oprogramowania publicznie „ku przestrodze”, poinformowała, że NIVIDIA padła ofiarą ataku hakerskiej grupy południowoamerykańskiej LAPU$. W jego ramach wykradziono i zaszyfrowano ponad 1 TB danych.

Hakerzy wykradli i zaszyfrowali ponad 1 TB danych firmy NVIDIA w ramach ataku typu ransomware

Pewne jest, że atak rzeczywiście miał miejsce. NVIDIA wprawdzie nie potwierdziła jeszcze tego w oficjalny sposób, podkreślając tylko, że prowadzi tylko dochodzenie w sprawie tego incydentu. Serwis Bloomberg dotarł jednak do źródeł, które potwierdzają zarówno sam atak, jak i jego szczegóły. Według tych informacji grupa przeprowadziła atak typu ransomware na wewnętrzne serwery firmy NVIDIA i wykradła z nich ponad 1 TB danych.

Kradzież dotyczyła kont pocztowych pracowników (potwierdzają to niedawne problemy NVIDIA z systemami pocztowymi, jak również kodu źródłowego sterowników, który został opublikowany i kto wie? Może będzie stanowić przyczynek do rozwoju noveau, czyli nieoficjalnych graficznych sterowników NVIDIA typu open-source.

Czytaj też: Wkrótce Intel wejdzie na rynek kart graficznych, a daje ciała nawet ze sterownikami

Zasięg ataku nie jest ciągle znany, ale ciekawe jest to, że NVIDIA po wykryciu ataku spróbowała odgryźć się na hakerach i zaszyfrować skradzione dane. Firma próbowała, ale nic z tego nie wyszło, bo ponoć grupa wykonała ich kopię w środowisku maszyn wirtualnych, uodparniając się na taki kontratak.