Reklama
aplikuj.pl

Nosorożce mają coraz mniejsze. Winnych już wskazano

Wedle najnowszych badań opublikowanych w People and Nature, których autorami są naukowcy z University of Cambridge, nosorożce mają coraz mniejsze rogi. Odkryto to w prosty sposób, po prostu porównując rogi przedstawicieli tego gatunku w ciągu ostatniego stulecia i szybko wskazano winnych – są nimi myśliwi.

Rogi nosorożców zmalały, a to może odbić się na ich przetrwaniu

Naukowcy odkryli ten fakt w dosyć nietypowy sposób, bo po prostu poprzez porównanie tysięcy zdjęć nosorożców na przestrzeni czasu. Aby upewnić się, że nie jest to jedynie kwestia perspektywy, zmierzono również inne części ciała na każdym zdjęciu nosorożca, a w tym długość ciała i głowy, potwierdzając pierwotne przypuszczenia.

Czytaj też: Światło słoneczne jako alternatywa dla Wi-Fi. Wystarczy inteligentne szkło

Uważają, że rogi nosorożców stały się zauważalnie mniejsze z czasem z powodu wspomnianych intensywnych polowań, bo tak się składa, że są one bardzo cenne ze względu na ich zastosowanie w tradycyjnych lekach w Chinach i Wietnamie. Jako że stały się mniejsze, a ewolucja po coś je nosorożcom zapewniła, naukowcy stwierdzają, że może to mieć zły wpływ na ich zdolności przetrwania.