Reklama
aplikuj.pl

Novum 3D to pierwszy na świecie plecak podlegający w stu procentach recyklingowi

Novum 3D, pierwszy na świecie plecak podlegający w stu procentach recyklingowi, plecak podlegający w stu procentach recyklingowi

Firma Vaude zaprezentowała swój plecak, który zalicza się do grona „Leave No Trace”, czyli w tłumaczeniu takiego, który nie pozostawia po sobie śladów w środowisku. Wedle ogłoszenia, Novum 3D to pierwszy na świecie plecak, którego możecie podać recyklingowi w całości. Dotyczy to każdego jednego elementu składowego.

Novum 3D – plecak podlegający w stu procentach recyklingowi

Zacznijmy od tego, że plecak Novum 3D jest na razie tylko prototypem, ale jest jednocześnie przykładem, że „da się” odmienić segment teoretycznie nie do odmienienia, jeśli idzie o jego wpływ na środowisko. Trudno bowiem wyobrazić sobie recykling plecaków z wyższej półki, kiedy buduje je szereg zamków, plastikowych sprzączek i materiału wzbogaconego plastikiem w myśl wodoodporności.

Novum 3D jest inny – drukuje się go w 3D z wykorzystaniem technologii i doświadczenia firmy Oechsler, uzupełnia paskami i wyściółką wykonaną w 100% z termoplastycznego poliuretanu (TPU) i nie łączy z żadnymi mieszanymi materiałami, które utrudniałyby recykling. Z kolei te elementy, które nie mogły zostać wykonane z TPU (klamry) są bardzo łatwo zdejmowalne przed oddaniem plecaka do recyklingu.

Czytaj też: Górnicy chętnie sięgają po laptopowe GeForce RTX 3060 przerobione na modele do stacjonarek

Za proekologiczne podejście odpowiadają również zgrzewane szwy, eliminujące potrzebę stosowania nici, a za wszechstronność specjalny projekt, który obejmuje nawet elementy o strukturze plastra miodu. Te z kolei eliminują potrzebę stosowania podkładek z myślą o komforcie. Finalnie wiemy, że Vaude pokaże prototyp plecaka Novum 3D na targach OutDoor by ISPO 2022 w czerwcu tego roku, a następnie spróbuje przekuć go na rzeczywisty, sprzedawany masowo produkt.