WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Nowa karta graficzna AMD? Pogłoski o Radeon RX 590

Kiedy konkurencja się potyka, to trzeba to wykorzystać. Doskonale wie o tym AMD, które może przygotowywać nową kartę graficzną, aby wypełnić lukę na rynku GPU. Czy wkrótce ujrzymy model Radeon RX 590?

Można powiedzieć, że to jedna wielka niewiadoma, ale najnowsze znaleziska zdają się potwierdzać taką ewentualność. Phoronix doszukał się wpisu (0x6FDF) w sterownikach Linuxa o nowej karcie graficznej AMD z rdzeniem na podstawie układów Polaris 10. Zupełnie jak w przypadku najnowszych GPU „Polaris 20” z serii RX 5XX. Wskazuje to, że firma albo przymierza się do wpuszczenia na rynek karty Radeon RX 590, albo zwyczajnie zaktualizowała sterowniki w bazie. Nie możemy więc jednoznacznie stwierdzić, że AMD wkrótce zaskoczy nas nowym modelem, ale…

… ze względu na obecną sytuację nie byłoby to takie głupie. Po premierze nowych kart graficznych Nvidii z górnego segmentu połowa graczy zwyczajnie narzeka na ustanowione ceny. Te sprawiają, że kupno GTX 1080, 1080 Ti, a nawet 1070 nadal nie jest złym pomysłem. Swoje lata jednak na karku mają, więc dorównujący im nowy Radeon miałby szansę na osiągnięcie sukcesu. Mówcie sobie, co chcecie, ale większość wybrałaby zapewne nowego Radeona, niż starego GTX.

Nic nie zostało jeszcze potwierdzone, więc obecnie możemy być pewni co do premiery kart na podstawie architektury Navi. Te mają trafić na rynek w pierwszej połowie 2019 roku i wykorzystać 7nm proces technologiczny. Czy Radeon RX 590 wkrótce nas zaskoczy? Szczerze mówiąc mam taką nadzieję, ponieważ modele GTX/RTX 2060 pojawią się na początku 2019 roku, a sam RTX 2070 będzie zapewne zbyt drogi.

Źródło: PCGamesN
Zdjęcia: PCGamesN