WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowa mapa mózgu

Ludzki mózg jest bardzo skomplikowany. Posiada mnóstwo „podzespołów” odpowiedzialnych za sposób myślenia. Aby go zrozumieć, naukowcy korzystają z atlasu mózgu. Natomiast ten, z którego aktualnie korzystali, jest już przestarzały, odnosi się do mapowania sprzed stu lat. Na szczęście ten stan rzeczy właśnie uległ zmianie. Naukowcy z Allen Institute opublikowali w czasopiśmie Journal of Comparative Neurology najwyżej rozdzielczości atlas ludzkiego mózgu, który powinien stać się nowym standardem dla naukowców.

Atlas dostępny jest w wolnym dostępie na stronie internetowej instytutu. Naukowcy wykonali zdjęcie MRI i tensora dyfuzji MRI mózgu przed pocięciem go na odpowiednie preparaty histologiczne. Wszystkie dane zostały zarejestrowane, sfotografowane, zdigitalizowane i przyporządkowane do odpowiednich struktur. Allen Human Brain Reference Atlas został także inaczej zaprezentowany niż klasyczne odpowiedniki. Jest to jedyny atlas zaprezentowany w formie wolnego dostępu, z prezentacją w formie książki z pełnym dostępem w internecie.

Projekt ma za zadanie dostarczyć lepszych narzędzi naukowcom, co ma się przyczynić do lepszego zrozumienia naszego ciała.

Źródło: https://www.engadget.com/