Mimo, że zdjęcie może wyglądać jak obraz Jacksona Pollocka, to w rzeczywistości jest nową mapą Drogi Mlecznej. Punkty i linie w różnych kolorach reprezentują grupy gwiazd, które powstały razem. Obraz, opracowany na podstawie spisu galaktycznego Gai opublikowanego w zeszłym roku, ujawnia, że gwiazdy mają tendencję do spędzania czasu ze swoim rodzeństwem w dużych „strunach”, nawet długo po urodzeniu.
Sonda kosmiczna Gaia ustaliła pozycje i poruszanie 1,7 miliarda gwiazd w Drodze Mlecznej oraz jej pobliżu. Od tego czasu ten nieoceniony zasób pomógł astronomom dokonać wielu nowych odkryć. Obejmują one wykrycie gwiezdnego wyżu demograficznego, zdobycie informacji na temat pochodzenia komety Oumuamua, dostrzeżenie śladów zderzenia z nieznaną galaktyką, a nawet obliczenie masy całej Drogi Mlecznej.
Czytaj też: Astronomowie namierzyli w Drodze Mlecznej gwiazdę z początków Wszechświata
Teraz, badając ruchy gwiazd, zespół astronomów był w stanie określić grupy obiektów, które powstały w tym samym miejscu w podobnym czasie. Już wcześniej naukowcy wiedzieli o kilku takich grupach gwiazd w pobliżu Układu Słonecznego, ale Gaia umożliwiła szczegółowe zbadanie Drogi Mlecznej na znacznie większe odległości, ujawniając więcej takich grup. Łącznie zidentyfikowano ich ponad 2000, z czego niektóre znajdują się nawet trzy tysiące lat świetlnych od Ziemi.
[Źródło: newatlas.com; grafika: ESA]
Czytaj też: Astronomowie zrozumieli jak doszło do zderzenia galaktyk tworzących Drogę Mleczną