Ścieki przemysłowe o wysokiej zawartości soli przekraczającej poziomy w morzach spędzają sen z oczu wielu naukowców. Możliwe, że problem ten udało rozwiązać się badaczom z Columbia University.

Opracowali oni opartą na rozpuszczalnikach metodę ekstrakcji świeżej wody z tych ścieków. Całość jest bardzo wydajna, skuteczna i tania – metoda nazwana została ekstrakcją rozpuszczalnikową z wahaniem temperatury lub TSSE.

Czytaj też: W oceanie żyją organizmy oddychające arsenem

Technika wykorzystuje rozpuszczalnik o rozpuszczalności w wodzie zależnej od temperatury. Zmieniając ten drugi parametr zmienia się więc rozpuszczalność. Jest to dodawane do ścieków, gdzie całość unosi się nad gęstą cieczą nasyconą solą. W temperaturze pokojowej woda ze ścieków wciągana jest to rozpuszczalnika. Po tym rozpuszczalnik jest odciągany i ogrzewany w temperaturze do 70°C. Dzięki temu odsolona woda osiada na dnie i może być zbierana.

Temperatura 70°C może być łatwo dostarczana więc nie ma z tym żadnych problemów. Naukowcy wykazali w badaniach, że TSSE może odsalać do poziomu siedmiokrotnie mniejszego niż ma to miejsce w morzach. Jest to ogromny postęp w stosunku do odwróconej osmozy, która aktualnie jest wykorzystywana.

Czytaj też: Worek szamana sprzed 1000 lat zawierał wiele środków halucynogennych

Źródło: Newatlas

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!