Reklama
aplikuj.pl

Nowa metoda pozwoli znacznie lepiej poznać planety pozasłoneczne

Technika zwana interferometrią optyczną zostanie wykorzystana w astronomii po raz pierwszy, dając naukowcom możliwość lepszego poznania Wszechświata. 

Egzoplaneta, która obserwowali badacze nazywa się HR 8799e i krąży wokół swojej gwiazdy w odległości około 130 lat świetlnych. HR 8799e została po raz pierwszy odkryta w 2010 roku przez grupę astronomów używających Teleskopu Kecka na Hawajach. W tym czasie naukowcy byli w stanie dostrzec planetę za pomocą światła podczerwonego, co jest rzadkim sposobem wykrywania egzoplanet. Mieli jednak przewagę, ponieważ HR 8799e była tak duża i zbliżona do swojej gwiazdy, że dało się ją bezproblemowo zobaczyć w podczerwieni.

Czytaj też: Wokół gwiazdy Barnarda krąży druga najbliższa nam egzoplaneta

W przypadku większości egzoplanet jedyny sposób, dzięki któremu wiemy, że istnieją, jest mierzenie ich wpływu na ich gwiazdy. W ten sposób teleskop Keplera doprowadził do odkrycia tysięcy planet pozasłonecznych. Taki sposób nie jest jednak wystarczająco efektywny, dlatego astronomowie chcą wykorzystać tzw. interferometrię optyczną, która polega na czterech różnych teleskopach, obserwujących tę samą część nieba i łączących zebrane dane. Dzięki tej technice astronomowie mogą niemal całkowicie zablokować światło gwiazdy.

Metoda interferometrii optycznej generuje wiązkę wykresów. Stosując ją astronomowie dowiedzieli się, że HR 8799e jest gorącym, niegościnnym światem zbudowanym z tlenku węgla i metanu. W przyszłości zostanie ona wykorzystana do badania innych planet poza Układem Słonecznym.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: ESO]

Czytaj też: Ta egzoplaneta rozszerza się niczym balon z helem