Reklama
aplikuj.pl

Wokół gwiazdy Barnarda krąży druga najbliższa nam egzoplaneta

Astronomowie odkryli „super-Ziemię” znajdującą się zaledwie sześć lat świetlnych od naszej planety. Egzoplaneta krąży wokół gwiazdy Barnarda i ma masę około 3,2 razy większą niż masa Ziemi. Temperatura na jej powierzchni wynosi ok. -170 stopni Celsjusza. Jest więc mało prawdopodobne, by udało się znaleźć tam życie. 

Międzynarodowy zespół astronomów zlokalizował egzoplanetę za pomocą ogromnego zbioru danych. Udało się je zebrać przy pomocy siedmiu nowatorskich instrumentów zamontowanych na teleskopach rozsianych po całym świecie. Zbiór danych, który jest jednym z najobszerniejszych tego typu obejmuje 20 lat obserwacji.

Gwiazda Barnarda to najszybciej poruszająca się gwiazda na nocnym niebie. Aby dowiedzieć się, czy wokół niej krążą inne obiekty, naukowcy przeczesali skarbnicę danych w poszukiwaniu subtelnych przesunięć w widmie światła emitowanego przez gwiazdę. Te przesunięcia w długości fali mogą wskazywać na chybotanie się trajektorii gwiazdy wywołane oddziaływaniem grawitacyjnym dużej skalistej planety.Te drobne perturbacje można zmierzyć z niewiarygodną dokładnością. Dane zebrał pektrograf HARPS ESO – jeden z instrumentów używanych do obserwacji gwiazdy Barnarda. Instrument był w stanie śledzić zmiany prędkości na poziomie 3,5 km/h.

Na podstawie przeprowadzonej analizy astronomowie stwierdzili, że Gwiazda Barnarda jest gospodarzem dużej skalistej egzoplanety o masie około 3,2 razy większej od masy Ziemi. To sprawia, że ewentualna planeta pozasłoneczna będzie drugą najbliższą egzoplanetą od Słońca. Pierwsze miejsce w tej kategorii należy oczywiście do Proxima Centauri b.

Egzoplaneta z okolic gwiazdy Barnarda okrąża ją raz na 233 dni na dystansie odpowiadającym 0,4% odległości od Ziemi do Słońca. Pomimo swojej niewielkiej orbity, ogromna egzoplaneta otrzymuje zaledwie 2% energii, którą Ziemia otrzymuje od Słońca.

[Źródło: newatlas.com; grafika: ESO]

Czytaj też: Najbliższa Ziemi egzoplaneta może być „wysoce zamieszkiwalna”