WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowa metoda transportu szczepionek

Osoby żyjące w Afryce często oddają majątek za możliwość dostania szczepionki. Problemy nie tylko leży w cenie, ale także w transporcie i wytwarzaniu tych substancji. Naukowcy z Harvardu i MIT opracowali technikę, która może wyeliminować oba problemy. Wytwarzają oni związki przeciwbakteryjne, szczepionki i przeciwciała z liofilizowanych cząsteczek DNA.

Suszenie sublimacyjne to proces usuwania wody za pomocą sublimacji (bezpośrednie przejście ze stanu stałego w stan gazowy). Producenci leków są w stanie wykorzystać właśnie ten proces do liofilizacji całych szczepionek. Nowa technika pozwala na odtworzenie wszystkich molekuł. Oznacza to, że szczepionkę można dostarczać bezpośrednio do miejsca docelowego bez konieczności transportowania składników, które potem łączy się w celu uzyskania odpowiedniej substancji. Dzięki temu możliwe jest proste rozprowadzanie szczepionek po całym świecie. Oprócz tego cena substancji spadła o około 0,03$ na mikrolitrze.

Wadą rozwiązania jest konieczność obecności osoby, która nawodni dane cząsteczki co skutecznie hamuje możliwości rozprowadzania. Jednakże możliwe jest, że w przyszłym czasie część firm zajmie się taką metodą rozpowszechniania szczepionek.

Źródło: http://www.popularmechanics.com/