Reklama

Nowa planeta odkryta przez TESS ma rekordowo długą orbitę

Teleskop TESS odkrył trzecią planetę znajdującą się poza Układem Słonecznym. Nazwana HD 21749b, krąży wokół jasnej, pobliskiej gwiazdy karłowatej około 53 lat świetlnych od Ziemi, w konstelacji Reticulum. Wygląda na to, że nowo odkryty obiekt ma najdłuższy okres obiegowy wśród trzech planet dotychczas zidentyfikowanych przez TESS. HD 21749b okrążą swoją gwiazdę w czasie 36 dni. 

Powierzchnia nowej planety ma szacowaną temperaturę około 150 stopni Celsjusza. Jest więc stosunkowo chłodno, biorąc pod uwagę bliskość gwiazdy, która jest prawie tak jasna jak Słońce. HD 21749b jest około trzy razy większa od Ziemi. Jest jednak mało prawdopodobne, że planeta jest kamienista i nadaje się do zamieszkania. Wygląda na to, że ma charakter gazowy, znacznie gęstszy niż atmosfery Neptuna czy Urana. Nieoczekiwanie naukowcy wykryli również dowody na istnienie drugiej planety w tym samym systemie planetarnym, z krótszą orbitą wynoszącą ok. 8 dni.

Od czasu uruchomienia w kwietniu 2018 r. TESS monitoruje niebo, sektor po sektorze. W ciągu swojej dwuletniej misji teleskop będzie obserwował prawie całe niebo, monitorując i układając razem zachodzące na siebie jego fragmenty nocnego nieb. Urządzenie spędzi pierwszy rok na obserwacji nieba na półkuli południowej, po czym skupi się na tej północnej.

[Źródło: news.mit.edu; grafika: NASA] 

Czytaj też: Wokół gwiazdy Barnarda krąży druga najbliższa nam egzoplaneta