Reklama
aplikuj.pl

Nowa powłoka antybakteryjna działa na ISS

ISS, stacja kosmiczna, bakterie, bakterie ISS, powłoka antybakteryjna, ISS powłoka antybakteryjna, AGXX ISS, AGXX, AGXX powłoka antybakteryjna

Ludzie nie zostali stworzeni do podróży kosmicznych. Ciężkie warunki zakłócają nasze widzenie, zmieniają krążenie czy zwiększają ryzyko rozwoju raka i cukrzycy. Osłabia się także układ odpornościowy, przez co jesteśmy bardziej narażeni na infekcje. 

Bakterie to małe stworzenia zdolne do przystosowania się do nawet najbardziej ekstremalnych środowisk, w tym do życia w kosmosie. Stwierdzono nawet, że mikrograwitacja pozwala im rozwijać się szybciej co nie wróży dobrze zdobywcom kosmosu.

Astronauci przetestowali właśnie na ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) nową powłokę antybakteryjną AGXX. Zawiera ona srebro jak i ruten dzięki czemu może ona zabijać wszelkie bakterie oraz niektóre grzyby, drożdże czy wirusy.

Czytaj też: SpaceX już gotowe na testy Starship. Tak – tego, który ma podbić Marsa

Powłoka została sprawdzona na drzwiach od toalety stacji kosmicznej. Po sześciu miesiącach na powłoce nie znaleziono żadnych bakterii. Po 12 miesiącach znaleziono tylko 9 kolonii bakterii a po 19 miesiącach tylko trzy kolonie. Jest to liczba o 80% mniejsza niż ma to miejsce w przypadku stali.

Dla porównania naukowcy przetestowali także zwykłą powłokę ze srebra. Miała ona o 30% mniej bakterii niż stal. Skuteczność AGXX z czasem maleje, ale badacze twierdzą, że ma to związek z gromadzeniem się kurzu i martwych komórek na powierzchni. Coroczne czyszczenie może więc przedłużyć żywotność powłoki.

Czytaj też: Meteoryt uderzył w Ziemię z siłą bomby atomowej – nawet tego nie zauważyliśmy

Źródło: Newatlas