WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowa technika wspierania In-vitro

Spośród milionów plemników wchodzących do pochwy zaledwie około 10 może dostać się do komórki jajowej. Proces selekcji naturalnej jest więc ogromny. Powstaje w związku z tym pytanie- w jaki sposób, podczas zapładniania in vitro, wybrać te najlepsze plemniki? Właśnie na to pytanie chce odpowiedzieć badacz z  Florida Atlantic University. Stworzył on mikroprzepływową technologię, która ma właśnie takie zadanie.

Aktualnie najpopularniejsza metoda do wybierania plemników to wirowanie. Dzięki niej można znaleźć najbardziej ruchliwe gamety męskie, które zostaną użyte do leczenie niepłodności. Proces ten ma pewną wadę- zwiększa on zawartość różnych substancji chemicznych, które prowadzą do uszkodzenia DNA co może prowadzić do poronienia lub zwiększenia zapadalności na choroby potomstwa. Technika ta nie pozwala także na odrzucenie plemników, które są blisko śmierci.

Oczywiście istnieją alternatywy. Jedną z nich jest wirowanie mikrostrumieniowe, które jest szeroko wykorzystywane między innymi w analizie chemicznej. Naukowiec pracuje właśnie nad takim urządzeniem, które miało by pomóc w zapłodnieniu in vitro.

Owe urządzenia wykorzystują małe ilości płynów co pozwala na lepsze sortowanie plemników oraz istnieje możliwość naśladowania tego, co się dzieje wewnątrz żeńskich dróg rodnych. Oprócz tego wyeliminowane mogą zostać szkodliwe efekty samego wirowania. Nowe urządzenie składa się z wlotu do iniekcji próbki nasienia oraz dwóch komór oddzielonych porowatą membraną. Najbardziej ruchliwe i najzdrowsze plemniki mogą przejść tą barierę i znaleźć się w drugiej komorze. Cały czas procesu wynosi około 30 minut.

Jakie są efekty tego urządzenia? Otóż ruchliwość plemników wzrosła do niemal 100% a także są one znacznie zdrowsze niż przy zwykłym wirowaniu. Wiąże się to z niższym uszkodzeniem DNA. Aktualnie metoda jest ciągle w rozwoju ale może ona pomóc tysiącom par na całym świecie.

Źródło: http://phys.org