WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowa terapia przeciwko chorobom neurodegeneracyjnym

Choroby neurologiczne bardzo ciężko wyleczyć, ponieważ nie znamy jeszcze ich przyczyny. Oczywiście naukowcy pracują nad nowymi terapiami, które mają pomóc osobom chorym. Rok temu naukowcy z Harvardu stworzyli siatkę, którą można wstrzyknąć do mózgu pacjenta i która ma pomagać w tego typu chorobach. Została już ona przebadana na myszach i niedługo zaczną się badania na ludziach.

Siatka została wykonana ze złota i polimerów. Jest na tyle cienka, że można ją zaaplikować za pomocą zwykłej strzykawki. Pewna część musi wystawa poprzez mały otwór w czaszce, dzięki czemu można ją podłączyć do komputera. Jest to wymagane aby kontrolować aktywność mózgu i dostarczać kontrolowane wstrząsy aby uchronić neurony od śmierci. Właśnie dzięki temu terapia może być zastosowana przy zwalczaniu np. choroby parkinsona.

Zespół uważa, że ich produkt może znaleźć zastosowanie także w leczeniu zdrowia psychicznego, przy chorobach takich jak depresja, schizofrenia. Czy rzeczywiście tak się stanie dowiemy się już po testach klinicznych.

Źródło: https://www.engadget.com/