Reklama
aplikuj.pl

Nowe kombinezony ochronne DARPA mają współpracować z ciałem żołnierzy

Nowe kombinezony ochronne DARPA

Zapewne każdy z Was przynajmniej raz widział specjalny kombinezon wojskowy, chroniący żołnierza przed zagrożeniami broni biologicznej i chemicznej. Jednak wiedzieć, a korzystać z niego, to dwie różne kwestie, dlatego DARPA Selects Teams to Defend Against Chemical, Biological Threats from Inside and Outpragnie dostać lżejsze i wygodniejsze kombinezony ochronne

Lżejsze i wygodniejsze, czyli nowe kombinezony ochronne DARPA

DARPA ruszyła z programem PPB, czyli Personalized Protective Biosystem, który ma za zadanie najpierw opracowanie, a następnie produkowanie zupełnie nowych kombinezonów ochronnych PPE (Personal Protective Equipment). Te względem tych obecnych mają być lżejsze, bardziej komfortowe, a nawet skuteczniejsze w radzeniu sobie z szerszym spektrum zagrożeń.

Czytaj też: Produkcja bombowców B-21 Raider niczym cud, ale nie zgadniecie dlaczego

Kontrakt w ramach programu trafił już w ręce firmy FLIR Systems, Leidos i Charles River, które zajmą się problemem od podstaw. Obecnie standardowe kombinezony przeciw zagrożeniom nuklearnym, biologicznym i chemicznym przyjmują postać jednych z najmniej wygodnych „wdzianek”.

Są wykonane z nieprzepuszczalnego gumopodobnego materiału, którego uzupełniają otwory wentylacyjne, zapobiegające kondensacji z np. oddychającego materiału nasyconego węglem aktywnym. Są na dodatek zaprojektowane tak, aby były ubierane na żołnierski mundur i razem z dodatkiem maski gazowej pozwalały mu albo trwać w boju, albo wykonywać stosowne obowiązki przez wiele dni, gwarantując mu bezpieczeństwo… ale też całą masę złych wspomnień przez ich niski stopień wygody i wysoką wagę.

Czytaj też: Bezzałogowe helikoptery rozwijają się w najlepsze, co potwierdza Airbus i K-Max Titan

Co jednak najgorsze, te obecne kombinezony NBC coraz gorzej radzą sobie z pojawiającymi się zagrożeniami chemicznymi lub biologicznymi i stąd plan DARPA na ich wymianę.

Od wspomnianych kontrahentów wymaga opracowania nowych lekkich materiałów oraz technologii molekularnych, które będą w stanie wspólnie stworzyć nowy kombinezon i sprostać szerokiemu spektrum zagrożeń na żądanie przez długi czas. Ciekawym wymogiem jest współpraca nowego sprzętu z organizmami naturalnie występującymi na skórze lub w organizmie, które pomagają chronić ją przed infekcjami i innymi zagrożeniami.

Czytaj też: System broni Leonidas, niczym mikrofalówka przeciw wrogim dronom

Zdolność do zapewnienia nieobciążonej ochrony CB będzie nieoceniona w maksymalizowaniu czasu realizacji celu, zapewnianiu elastyczności operacyjnej, wydłużaniu czasu trwania misji i umożliwieniu operacji w surowych środowiskach, niezależnie od zagrożenia.

Udane technologie PPB mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki wojsko i społeczność zdrowia publicznego radzi sobie w nieprzewidywalnych środowiskach zagrożeń, oferując jednocześnie profilaktyczne i terapeutyczne rozwiązania znanych i pojawiających się chorób zakaźnych.

– mówi Eric Van Gieson, kierownik programu PPB.

Pięcioletni program PPB wymaga też opracowania sposobów konkretnej ochrony części ludzkiego ciała, które oddziałują bezpośrednio ze środowiskiem, czyli m.in. oczami, skórą i drogami oddechowymi. Sama struktura PPB obejmuje dwa obszary TA1 i TA2 – pierwszy ma zapewnić 100% barierę ochronną przed 10 środkami CB, a drugi będzie dążyć do neutralizacji zagrożeń dla tkanek, takich jak skóra lub oczy za pomocą środków zaradczych.