Konkurs architektoniczny zakończył się zwycięstwem tureckiej firmy Melike Altinisik Architects (MAA), która teraz będzie musiała podołać zadaniu stworzenia nowego muzeum robotów (Robot Science Museum) w Seulu, w Korei Południowej. Wykonawca poinformował też, że do jego budowy zaprzęgnie nie tylko siły ludzkie, ale też same roboty.

Czytaj też: Naukowcy opracowali robota uczącego się samego siebie

Samo muzeum zrodziło się w głowie rządu Seulu, który chce zwiększenia zainteresowania publicznego i promowania wiedzy o robotyce. Jest to część większego ruchu rozwojowego w regionie, w którym powstanie także Muzeum Sztuki Fotograficznej. W opisywanym muzeum pojawią się nie tylko roboty, ale też eksponaty naukowe ze sztuczną inteligencją, wirtualną rzeczywistością, rozszerzoną rzeczywistością, techniką holograficzną i maszynowym uczeniem. Pierwszym „eksponatem” w muzeum będzie jednak konstrukcja stworzona przez samych właścicieli.

Obecnie projekt muzeum sprowadza się do zakrzywionej metalowej sferycznej fasady, która zostanie uformowana, zmontowana i zespawana na miejscu, a następnie wypolerowana przez roboty. Swoje trzy grosze do wystroju otoczenia dorzucą z kolei drukarki 3D, a kwestie inspekcji, bezpieczeństwa, mapowania danych i kontrolowania maszyn budowlanych przejmą operatorzy dronów. Plany obejmują ukończenie muzeum w 2022 roku.

Czytaj też: Robotyczne ramię uzyskało częściową samoświadomość

Źródło: New Atlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej