WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowe muzeum robotów powstanie przy ich udziale

Konkurs architektoniczny zakończył się zwycięstwem tureckiej firmy Melike Altinisik Architects (MAA), która teraz będzie musiała podołać zadaniu stworzenia nowego muzeum robotów (Robot Science Museum) w Seulu, w Korei Południowej. Wykonawca poinformował też, że do jego budowy zaprzęgnie nie tylko siły ludzkie, ale też same roboty.

Czytaj też: Naukowcy opracowali robota uczącego się samego siebie

Samo muzeum zrodziło się w głowie rządu Seulu, który chce zwiększenia zainteresowania publicznego i promowania wiedzy o robotyce. Jest to część większego ruchu rozwojowego w regionie, w którym powstanie także Muzeum Sztuki Fotograficznej. W opisywanym muzeum pojawią się nie tylko roboty, ale też eksponaty naukowe ze sztuczną inteligencją, wirtualną rzeczywistością, rozszerzoną rzeczywistością, techniką holograficzną i maszynowym uczeniem. Pierwszym “eksponatem” w muzeum będzie jednak konstrukcja stworzona przez samych właścicieli.

Obecnie projekt muzeum sprowadza się do zakrzywionej metalowej sferycznej fasady, która zostanie uformowana, zmontowana i zespawana na miejscu, a następnie wypolerowana przez roboty. Swoje trzy grosze do wystroju otoczenia dorzucą z kolei drukarki 3D, a kwestie inspekcji, bezpieczeństwa, mapowania danych i kontrolowania maszyn budowlanych przejmą operatorzy dronów. Plany obejmują ukończenie muzeum w 2022 roku.

Czytaj też: Robotyczne ramię uzyskało częściową samoświadomość

Źródło: New Atlas