WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Nowe pokolenie IT kształcone jest przez bootcampy

Od dawna wiadomo, że aby stać się w czym lepszym należy ciągle się w danej branży rozwijać. To samo dotyczy IT z tym, że intensywne kursy przyciągają najwięcej chętnych. Kodolamacz.pl przeprowadził badania na Politechnice Warszawskiej odnośnie osób chcących się uczyć kodowania.

Bootcampy to intensywne kursy, które trwają kilka tygodni i pozwalają na szybkie nabycie umiejętności potrzebnych w danym zawodzie. Łukasz Kobyliński z Kodolamacz.pl mówi:

Dane pokazują, że ścieżkę rozwoju zawodowego w formule bootcampów wybierają nie tylko ludzie związani z IT – aż 42% uczestników to osoby spoza tej branży. Bootcampy zyskują popularność wśród osób z wykształceniem innym niż ścisłe, ponad ⅓ uczestników naszych kursów to osoby z wykształceniem humanistycznym lub innym, nietechnicznym. Wśród wszystkich uczestników 17% stanowią kobiety, a ich liczba stale wzrasta.

Jedną z absolwentek takiego kursu jest Klaudia Jankowska, absolwentka ekonomii i arabistyki oraz studiów podyplomowych Pomocy Humanitarnej na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach skończyła ona bootcamp z data science. Dzięki temu mogła zacząć pracę w Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) w Genewie. Dziewczyna komentuje:

Zastosowanie najnowszych technologii przyczynia się do poprawy szeroko rozumianej jakości sektora humanitarnego, stąd moja decyzja o uczestnictwie w bootcampie data science. Nie miałam wcześniej większego doświadczenia z programowaniem, więc był to dla mnie skok na bardzo głęboką wodę – mówi Klaudia Jankowska. Dziś w swojej pracy monitoruję działania misji – zbieram i analizuję dane dotyczące beneficjentów, naszych działań, ich potrzeb i satysfakcji ze świadczonej pomocy. Bez dostępu do takich danych nie bylibyśmy w stanie ocenić potrzeb a tym samym skuteczności i jakości niesionej pomocy.

Zgodnie ze statystykami, 54% programistów bierze udział w bootcampach z ciekawości, wśród osób spoza branży ta liczba wynosi 31%. 64% i 56% osób chce po prostu poznać nieznane zagadnienia danej dziedziny. sród kursów największa popularnością cieszą sie kursy full-stack i data science, po które sięga po 39% osób. 22% osób zaczyna swoją przygodę z front-endem.

Źródło: Materiały prasowe