Łazik Curiosity rozpoczął badanie jednego z najciekawszych regionów w swojej siedmioletniej podróży. Po wydobyciu dwóch nowych próbek w zeszłym miesiącu łazik potwierdził w końcu obecność dużych ilości minerałów ilastych, co stanowi kolejny dowód na to, że w przeszłości Mars był niezwykle wilgotny.
Obecność gliny w tym rejonie została wykryta przez MRO na wiele lat przed tym, jak Curiosity w ogóle znalazł się na Marsie. Wiedzą, że obszar ten jest bogaty w glinę, naukowcy wysłali tam więc nowy łazik. Glina zazwyczaj tworzy się w wodzie, potwierdzając, że Mars był kiedyś pokryty rzekami, jeziorami, a nawet oceanami. A tam, gdzie była woda, mogło istnieć życie.
Czytaj też: Życie na Marsie wciąż istnieje, ale jest ukryte
Łazik zakończył analizę dwóch próbek.W innych miejscach wykryto niewielkie ilości gliny, lecz zawierały one najwyższe ilości minerałów ilastych znalezionych na Marsie jak do tej pory. Interesujące jest również to, jak bardzo różni się ta gleba od próbek pobranych zaledwie kilka kilometrów dalej. Instrument Curiosity wykryły bardzo mało hematytu, który wcześniej pojawiał się w dużych ilościach.
Tego typu znaleziska stanowią potwierdzenie dla teorii, iż na badanym obszarze w przeszłości znajdowało się jezioro. Wcześniej łazik odkrył ślady wyschniętych strumieni, molekuły organiczne oraz wodę zamkniętą w związkach mineralnych.
[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]
Czytaj też: Sonda badająca Marsa pobiła niesamowity rekord