WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sonda badająca Marsa pobiła niesamowity rekord

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter miała realizować swoją misję przez dwa lata, jednak orbituje wokół Czerwonej Planety już od trzynastu lat. Jest to niesamowita maszyna, która nadal przekazuje ważne informacje o Marsie dzięki pakietowi kamer i nowoczesnych czujników. Przedstawiciele NASA oświadczyli, iż sonda dokonała czego niewiarygodnego – odbyła 60 000 przelotów wokół Marsa.

Dane zebrane przez MRO zaowocowały nowymi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania planety, a podczas jej czasu spędzonego na orbicie, pojawiły się trzy kolejne misje lądujące na powierzchni Marsa. NASA wykorzystuje orbiter, aby zapewnić wsparcie dla tych misji, dzięki czemu jest to najlepszy wielozadaniowy sprzęt. System obrazowania HiRISE wykorzystywany przez MRO jest prawdopodobnie najbardziej znanym narzędziem, jakim dysponuje. HiRISE odesłało świetne ujęcia na powierzchnię planety i ujawniło informacje o geografii i pogodzie planety, które w przeciwnym razie pozostałyby nieznane. Chodzi m.in. o nowe wskazówki dotyczące wody występującej na Czerwonej Planecie i historię wód powierzchniowych na Marsie.

Czytaj też: Nowe zdjęcia pokazują tajemniczy księżyc Marsa

60 000 przelotów wokół planety to nie lada wyczyn, ale MRO nie jest nawet bliski finiszu. W oparciu o zużycie paliwa, NASA wierzy, że statek kosmiczny będzie działał efektywnie do 2020 roku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, może mieć wystarczającą ilość paliwa, aby funkcjonować nawet w 2030 roku.

[Źródło: bgr.com]

Czytaj też: Życie na Marsie wciąż istnieje, ale jest ukryte