Reklama
aplikuj.pl

Nowe Rosomaki dla Wojska Polskiego to dwa kolejne wozy dowodzenia

Nowe Rosomaki dla Wojska Polskiego, dwa kolejne wozy dowodzenia

W grudniu 2020 roku Rosomak S.A. doczekał się umowy od Inspektoriatu Uzbrojenia, która opiewała na kwotę 73,7 milionów złotych brutto. Dotyczyła ona dostawy ośmiu nowych wozów, z czego sześć przekazano w ubiegłym roku, a niedawno zwieńczono umowę, dostarczając dwa kolejne wozy dowodzenia. Nastąpiło to przed ustalonym terminem.

Dwa kolejne wozy dowodzenia na platformie Rosomak dla Wojska Polskiego

Te dwa nowe Rosomaki to wozy dowodzenia umieszczone na platformie KTO Rosomak, które dołączyły do 15 innych wozów tego typu. Opracowują je specjaliści firmy Rosomak S.A. oraz WB Electronics, którzy odpowiadają za instalację w pojeździe specjalistycznego sprzętu teleinformatycznego i tego z myślą o łączności. Ten wyróżnia się również kamuflażem mobilnym, który zwiększa zdolności przetrwania.

W wyniku dotychczasowej eksploatacji oraz zgromadzonych doświadczeń z całą stanowczością należy stwierdzić, iż przekazane kolejne partie sprzętu do 9. Batalionu dowodzenia to sprzęt najwyższej klasy i z pewnością dobrze przysłuży się do umacniania bezpieczeństwa RP i NATO

– powiedział Dowódca 9 Batalionu Dowodzenia ppłk Przemysław Kurzawiak.

Czytaj też: Kultowy dron MQ-9 Reaper przetestowany z nowym zaawansowanym radarem Seaspray

Jak na wóz dowodzenia przystało, ten oparty na platformie KTO 8×8 Rosomak zapewnia dowódcom możliwość kierowania i dowodzenia oddziałami. Może być to realizowane zarówno w ruchu, jak i podczas postoju pojazdu w komfortowych warunkach pracy dla dowódcy obsługi, operatora oraz czterech osób funkcyjnych.