Reklama
aplikuj.pl

Tego zastosowania pajęczyn u pająków z pewnością nie znaliście

zastosowania pajęczyn u pająków, pajęcze sieci, sieci pająków

Pięcioletni i nadal trwający wysiłek naukowców z Binghamton University zapewnił nam nowe spojrzenie na rewolucyjny naturalny materiał w przyrodzie. Dowiedzieliśmy się właśnie, że zastosowania pajęczyn u pająków dotyczą nawet sfery słuchu, a nie tylko łapania nieuważnych ofiar.

Zastosowania pajęczyn u pająków są szersze niż myśleliśmy. Okazało się, że sieci pomagają im słyszeć

Naukowcy odkryli, że pająki wykorzystują swoje pajęcze sieci jako matrycę do rozszerzenia zmysłu słuchu. To samo w sobie jest ciekawostką, ale najważniejszą informacją jest to, że może to doprowadzić do powstania nowych, zaawansowanych form sprzętu audio. Wszystko sprowadza się do tego, że jedwab pajęczy jest na tyle delikatny i wrażliwy, że jego pojedyncza nitka może ujawnić ruch wibrujących cząsteczek powietrza w fali dźwiękowej.

Po zebraniu pająków z terenu uniwersytetu i poczekaniu na uprzędzenie przez nie sieci na prostokątnych ramach, naukowcy sięgnęli po wibrometr laserowy. Wykorzystali go do zmierzenia ruchu pajęczyny w odpowiedzi na dźwięki w 1000 różnych miejscach generujących różne zachowania sieci na wibracje cząsteczek powietrza spowodowanych falami akustycznymi.

Następnie badano zachowanie pająka w sieci, aby ustalić, czy i jak reaguje na różne dźwięki. Wykorzystano do tego mały głośnik, który umieszczono w odległości około 2 mm od płaszczyzny pajęczyny i 5 cm od jej środka, gdzie siedział pająk. Przez to dźwięk docierał do pająka zarówno przez powietrze, w którym szybko ginął, jak i wzdłuż pajęczyny, gdzie docierał z niewielkim tłumieniem, osiągając poziom około 68 decybeli.

Czytaj też: To stąd zostaną zabrane próbki z Marsa? Naukowcy podali możliwą lokalizację

W eksperymentach okazało się, że cztery z 12 pająków reagują na dźwięki, które docierają do nich za pośrednictwem pajęczyny. Część z tych pająków rozkładało się specjalnie na całej sieci, co miało ułatwiać im odbieranie dźwięków o różnych częstotliwościach.