Reklama
aplikuj.pl

To stąd zostaną zabrane próbki z Marsa? Naukowcy podali możliwą lokalizację

Łazik Perseverance przemierza marsjański krater Jezero, nie tylko wykonując jego efektowne zdjęcia, lecz również zbierając próbki tamtejszych skał. Kiedyś jednak trzeba będzie je dostarczyć na Ziemię.

Tym zajmą się naukowcy stojący za misją Mars Sample Return. Plan zakłada lądowanie na Marsie, odebranie próbek zebranych przez Perseverance, a następnie wysłanie ich do domu. Jeśli chodzi o potencjalne miejsce realizacji tego zadania, to możemy je zobaczyć dzięki fotografiom wykonanym przez kamerę HiRISE (High-Resolution Imaging Science Experiment).

Czytaj też: Łazik Perseverance ma problem. W jego kole utknął kamień

Wchodzi ona w skład sondy Mars Reconnaissance Orbiter, która orbituje wokół Czerwonej Planety. Kamera tworzy tzw. HiPOD, czyli HiRISE Picture of the Day, a tym razem głównym bohaterem fotografii jest hipotetyczna lokalizacja związana z misją Mars Sample Return. Nieco zaskakujący może wydać się fakt, że miejsce to wcale nie znajduje się wewnątrz krateru Jezero.

Zbieraniem marsjańskich próbek zajmuje się łazik Perseverance

Skąd w ogóle taki pomysł? Całość opiera się na idei przedłużenia misji łazika, dzięki czemu mógłby on skierować się na zachód od wspomnianego krateru. W funkcjonowaniu sześciokołowego pojazdu pomaga nie tylko HiRISE, ale również instrument CRISM (Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars). Odpowiada on za identyfikację i mapowanie koncentracji różnych minerałów na powierzchni Czerwonej Planety.

Czytaj też: Ingenuity zwiadowcą łazika Perseverance. Marsjański dron-śmigłowiec nadal działa i działać będzie

Jak do tej pory instrument ten zidentyfikował między innymi minerały węglanowe, które powstają w obecności wody. Naukowcy zakładają, iż węglany utworzyły się poza kraterem, by później trafić do jego wnętrza naniesione na przykład przez rzekę. Proponowane miejsce lądowania misji Mars Sample Return znajduje się w górę tej rzeki. Jeśli misja Perseverance będzie mogła zostać przedłużona, to scenariusz, w którym próbki zostają zabrane spoza krateru Jezero wydaje się całkiem realny.