Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił zapierający dech w piersiach widok największej planety w Układzie Słonecznym – Jowisza. Zdjęcie, wykonane 27 czerwca 2019 r., pokazuje złożoną naturę chmur Jowisza oraz oferuje zbliżenie na Wielką Czerwoną Plamę.
Zdjęcia zostały wykonane w ramach programu OPAL, którego nadrzędnym celem jest zdobycie informacji na temat procesów kształtujących atmosferę gazowych gigantów – Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Najbardziej jednak rzuca się w oczy tzw. Wielka Czerwona Plama. Jest to ogromna burza, która ma miejsce na powierzchni Jowisza od co najmniej 150 lat. Burza porusza się w przeciwnym kierunku niż dwa pasma chmur, z którymi ma bezpośredni kontakt.
Czytaj też: Sonda Juno uwieczniła dwie potężne burze na Jowiszu
Równoległe pasma chmur kontrastują ze sobą, gdyż poruszają się w przeciwnych kierunkach. Jaśniejsze obłoki reprezentują lodowe chmury amoniaku znajdujące się na dużych wysokościach, podczas gdy ciemniejsze pasma znajdują się niżej. Gwałtownie wirujące brązowe i białe burze przepływają przez wirujące pasma chmur, które mimo swoich ogromnych rozmiarów, wydają się małe w porównaniu z Wielką Czerwoną Plamą. Sonda Juno znajduje się obecnie na orbicie Jowisza, przemierzając przestrzeń w pobliżu gazowego giganta. Z kolei Hubble ma kontynuować zbieranie danych na temat Jowisza, aby zrozumieć, dlaczego Wielka Czerwona Plama zanika.
[Źródło: newatlas.com; grafika: University of California]
Czytaj też: Sonda Juno odkryła tajemnicze prądy w magnetosferze Jowisza