Reklama
aplikuj.pl

Nowo odkryte dinozaury posiadały potężne pazury

Naukowcy ogłosili odkrycie kilku kości teropodów. Jednym ze znalezionych fragmentów kości jest 20-centymetrowy pazur. Szczątki znaleziono w formacji Eumeralla, złożu geologicznym liczącym około 107 milionów lat.

Skamieniałości teropodów – grupy dinozaurów, do których należą sławne drapieżniki jak tyranozaur i velociraptor, a także współczesne ptaki – są stosunkowo rzadkie w Australii. Nowe okazy zostały odkryte na wybrzeżu Otway w latach 2011-2017. Nowe skamieniałości nie tworzą niestety kompletnych szkieletów. Prawdopodobnie wiąże się to z faktem, że kości znalazły się w tym miejscu po tym, jak przeniósł je np. nurt rzeki.

Wiele kości znalezionych na tym terenie pochodzi od grupy teropodów zwanych megaraptorydami. Co ciekawe, wyglądają one niemal identycznie jak australijskie megaraptorydy Australovenator wintonensis. Australovenator żył około 10 mln lat później i tysiące kilometrów dalej na północ. Sugeruje to, że teropody zamieszkiwały dużą część Australii przez długi okres czasu.

Australovenator żył w Queensland około 95 milionów lat temu, obok kilku gatunków zauropodów, takich jak Diamantinasaurus matildae i Savannasaurus elliottorum. Jednak skały sprzed 107 mln lat, w których znajdowały się kości teropodów, nie zawierały ani jednego kawałka kości zauropoda.