Reklama
aplikuj.pl

Nowo odkryty niebieski fosfor może być kolejnym przydatnym materiałem

Fosfor występuje w kilku różnych formach, w tym kolorach: białym, czerwonym, fioletowym i czarnym. Od paru lat naukowcy uważali, że istnieje jeszcze piąty alotrop, niebieski. Teraz badacze wymienili ewentualne możliwości idące za odkryciem nowej formy. 

Fosfor stanowi ważny pierwiastek w biotechnologii oraz biologii. Czerwony fosfor jest najbardziej znany jako składnik pasków zapalających naklejanych na bokach paczek z zapałkami. Białego używani dawniej do produkcji materiałów wybuchowych. Z kolei czarny zyskuje coraz większą popularność w elektronice i nazywa się go „nowym krzemem”.

W 2014 roku naukowcy ustalili, że powinien istnieć niebieski fosfor, który jest stabilny i sprawdzi się w roli półprzewodnika. W 2016 roku udało się stworzyć niebieski fosfor w warunkach laboratoryjnych, jednak nadal nie potwierdzono, że to faktycznie nowy alotrop. Po odparowaniu materiału naukowcy zauważyli, że atomy fosforu ustawiają się w strukturę przypominającą plaster miodu. Tak samo dzieje się z popularnym grafenem.

W takiej sytuacji pojawiają się ewentualne zastosowania niebieskiego fosforu. Zdaniem badaczy ich praca nie tylko ujawnia potencjalne właściwości materiału dwuwymiarowego alotropu fosforu, ale podkreśla wpływ podłoża nośnego na zachowanie elektronów w niebieskim fosforze, który jest niezbędnym parametrem dla każdej aplikacji optoelektronicznej.

[Źródło: newatlas.com; grafika: HZB]

Czytaj też: Mikropęcherzykowa szczotka przenika przez biofilm i niszczy bakterie